ALI JE POTREBNO ZAMENJATI SLUŠNE APARATE?
Če so slušni aparati pravilno vzdrževani, lahko zdržijo zelo dolgo, vendar pa zgubijo svojo vlogo, ko niso več zmožni pokrivati naše naglušnosti. Podobno kot korekcijska očala, so tudi slušni aparati nastavljeni glede na stopnjo naglušnosti, sami pa jih moramo redno pregledovati. Slušni aparati bodo glede na frekventnost in temeljitost pregledovanja zdržali različno dolgo.
ALI ŽIVLJENSKA DOBA APARATOV POTEČE?
Za vsak izdelek je predpisana določena življenjska doba. Na primer mleko v hladilniku bo zdržalo nekaj tednov, konzervirani izdelki lahko zdrživjo nekaj mesecev do več let. Celo elektronske naprave imajo življenjsko dobo, npr. televizor, ki ga bo treba v naslednjih petih ali desetih letim zamenjati in podobno. Tako si lahko predstavljamo, da imajo tudi slušni aparati določeno življenjsko dobo.
Tipično bi slušni aparati zdržali nekje do 5 let ali tudi več, če so redno vzdrževani, ampak glede na tehnologijo, ki nam je dostopna, bi si morda želeli preizkusiti nove modele preden se življenjska doba starih aparatov popolnoma izteče, oz. preden se pokvarijo. Na trajnost slušnih aparatov vplivajo naslednji faktorji;
Negovanje: to ne bi smelo biti presenetljivo, vendar se s skrbnim ravnanjem podaljša življenska doba. Z rednimi servisnimi pregledi in čiščenjem bomo to zlahka dosegli. Časovni vložek v skrbno negovanje se bo sorazmerno prenesel v boljše delovanje in daljšo življensko dobo.
Tip aparata: primarno obstajata dva tipa aparatov, vušesni in zaušesni. Ker so redno izpostavljeni nečistoči, prahu in drobnim delcem v sluhovodih, je življenjska doba vušesnih aparatov približno 5 let. Zaušesni aparati z nekje sedmimi leti zdržijo več, saj lahko dlje časa ostanejo čisti in suhi.
Baterije: večina slušnih aparatov, a ne vsi, danes deluje na vgrajene polnilne baterije, zato je življenjska doba aparata v tem primeru odvisna od delovanja baterije.
Izdelava: moderni slušni aparati so izdelani iz različnih materialov, od kovinskih, silikonskih do drobnih plastičnih delov. Čeprav so slušni aparati ergonomski in vzdržljivi, lahko vseeno čez čas pričakujemo, da se bodo malo obrabili. Če vam pogosto padajo iz rok, bo življenjska doba slušnih aparatov bistveno krajša, kljub odlični izdelavi.
V večini situacij je življenjska doba slušnih aparatov odvisna od načina uporabe. Potencialna življenjska doba le-teh pa je lahko bistveno krajša tudi, če se ne uporabljajo redno, (na primer, če jih odložite v predal za dlje časa, ipd., saj v tem primeru baterija v aparatih oksidira ali po domače »steče«, kar negativno vpliva na delovanje slušnih aparatov. Slušne aparate mora tako na vsake toliko časa pregledati servisno osebje pri vašem zastopniku slušnih aparatov, saj se tako lažje ugotovi ali aparati dobro delujejo, ali pa so se na komponentah nabrali ostanki ušesnega masla in ostale nečistoče.
DOBRO JE ZAMENJATI SLUŠNE APARATE PREDEN PRENEHAJO DELOVATI
Morda se zgodi, da bodo če čas, leta po nakupu vaši aparati začeli pešati. Takrat bo tudi čas, ko boste začeli pogledovati za nov par slušnih aparatov.